Nekad nepieļaujiet domu, ka jūsu laulība ir kļūda!

Ir lietas, kas mums šķiet pašas par sevi saprotamas. Lai vadītu auto, vispirms jāiegūst vadītāja apliecība. Lai strādātu par pavāru, vispirms jāiziet profesionālie apmācības kursi. Tāpat jebkurai citai profesijai vai iemaņām. Kā ir ar ģimeni, attiecībām starp laulātajiem draugiem, bērnu audzināšanu? Izskatās, ka ir kāds robs šinī jomā. Izglītību, kā veidot mūsu ģimenes, mēs iegūstam savu vecāku ģimenēs. Tā ir izglītība, par kuru neizsniedz apliecību. Un labi, ja šī izglītība ir bijusi veiksmīga…

Kāpēc šī tēma ir svarīga ikvienam? Jo statistika liecina, ka visā pasaulē ir strauji pieaudzis laulības šķiršanu skaits. Un cik daudz, vēl nemaz neprecējušies, dzīvo kopā tāpat. Bieži vien pēc neveiksmīga mēģinājuma – šķiršanās un nākamais mēģinājums. Par šiem nākamajiem mēģinājumiem psihologi saka, ka visdrīzāk arī nākamais mēģinājums būs tik pat neveiksmīgs. Šī tēma ir plaša un bieži arī sāpīga. Kā nodrošināt sevi pret šīm sāpēm un neveiksmēm? Ar pārbaudītām vērtībām – zināšanām.

Cilvēki cienījamā vecumā mēdz teikt: „Kam ir vajadzīga šī psiholoģija un teorija? Mēs taču esam dzīvojuši bez tās, un labi dzīvojuši?” Viņiem ir daļēja taisnība. Taču jāsaprot, ka tie bija citi laiki. Kad cilvēki fiziski smagi strādāja, vakarā pārrunāja redzēto un dzirdēto, dziedāja. Dalījās ar pēdējo maizes riecienu, ar apaviem un apģērbu. Tādējādi, liels uzsvars tika likts uz dialogu un pamācībām, tā notika audzināšana, personību iepazīšana un komunikācija. Mūsdienās komunikāciju lielā mērā ir nomainījusi “vienvirziena” televīzija un “anonīmais” internets. Laikā, kad jūtams tehnoloģiskais uzplaukums, cilvēciskās attiecības lielā mērā ir palikušas novārtā.

Piedāvāju iespēju nedaudz ieskatīties šajā tēmā, kas atklāj kādu pamatīgu klupšanas akmeni. Pie tā paklūp daudzas ģimenes. Tikai tāpēc, ka par to neko nav dzirdējušas! Teorētisko bāzi šim rakstam esmu ņēmusi no kristīgās ģimenes konsultantes Lidijas Neikures (Ukraina) lekcijām.

Vai Jūs zinājāt, ka neatkarīgi ne no kā, katra laulība piedzīvo 4 attīstības posmus? Neatkarīgi no tā, vai cilvēki to vēlas vai nē. Psihologi to sauc par „Laulības 4 attīstības posmiem”.

Pirmais attīstības posms ir sapņu un fantāziju laiks. Tas ir laiks, kad laulātie iestūrē laulības ostā. Skatoties viens uz otru, tie domā, cik skaisti un mīļi viņi ir viens otram, un ir pārliecināti, ka mīlestības vārdā kopā tie pārvarēs visas dzīves grūtības.

Bet kāpēc tad visā pasaulē šķirto ģimeņu skaits ir tik nepielūdzami augsts? Kāpēc, ja viss sākas tik skaisti? Paskatīsimies tālāk.

2.Vilšanās fāze. Šajā laikā laulātie saprot, ka otrā pusīte, kas līdz šim, piemēram, ir ļoti labi izskatījies, pavada vairākas stundas vannas istabā pucējoties, aizmirstot par brokastīm un citiem pienākumiem. Tā teikt, iepazīstas ar otru monētas pusi. Jāpiemin arī tas, ka katrs ģimenes loceklis – vīrs un sieva – ir nākuši no savu vecāku ģimenes, kur viņiem ielikts noteikts uzvedības un dzīves uzskatu modelis. Nespējot pielāgoties vai samierināties ar atšķirīgo domāšanas un uzvedības modeli, laulātie pavada ilgu laiku strīdos ar uzsvaru uz „Tu”. Tu VIENMĒR kavē, Tu NEKAD nevari NEKO izdarīt normāli, Tu jau neesi kā visi normāli cilvēki… Atveras acis un ideāli mirst. Kāda ģimene atzinās, ka viņi dzīvo jau 30 gadus kā suns ar kaķi. Ko darīt? Problēma ir tā, ka ļoti daudzas ģimenes paliek šajā vilšanās posmā un netiek no tā ārā. Visbiežāk ģimenes šķiras tieši šajā otrajā attiecību attīstības fāzē. Šādās situācijās bieži dzirdam frāzes – „raksturi nesapasēja” vai „nebija īstais”. Patiesībā ir jāmeklē problēmu risinājumi, jo nav vērts dibināt jaunas attiecības, ja līdzi velkas kādas neatrisinātas attiecību problēmas. Un tās noteikti velkas…

3.Atklāsmju un izpētes fāze. Situācija spiež meklēt problēmu risinājumus. Laulātie draugi atrod iespēju viens otram piekāpties. Otra laimes vārdā ir gatavi mainīties. Tas, kas viņiem vienam otrā vilšanās fāzē kaitināja, tagad šķiet interesants un aizpilda tukšās vietas. Ja vīram nepatika straujais sievas raksturs, bet sievai vīra lēnīgums, tad tagad sieva šķiet aktīva, vīrs – saprātīgs, apdomīgs savos lēmumos, nevis tūļīgs lempis. Ja vīrs bija skops, tad tagad viņš šķiet taupīgs. Tātad ir mainījusies attieksme, izpratne un redzējums.

4.Laulības dzīves svētku fāze. Tie pāri, kas piedzīvo un pārdzīvo visus iepriekšējos laulības dzīves posmus, no jauna nāk pie pārliecības, ka ir radīti viens otram! Tie jau iepriekš zina viens otra emocijas, viņu starpā notiek pastāvīgs dialogs, kur katrs savu laulāto draugu vērtē augstu, veidojas ļoti tuvas attiecības, kas nes dziedināšanu no pagātnes kļūdām. Tad laulības dzīve patiešām pārtop par svētkiem, kas vairs nebeidzas! Laulības dzīve iegūst patiesu un dziļu raksturu.

Visbeidzot, – Nekad nepieļaujiet domu, ka Jūsu laulība ir kļūda. Meklējiet iespēju risināt problēmas. Jo tāpat kā bankā, arī ģimenes attiecībās jūs nevarat ņemt, neko neieguldot.

Interesanti, ka šīs fāzes var arī attiecināt uz cita veida attiecībām. Piemēram, attiecībām ar darba kolēģiem u.c. Mīļie lasītāji, atrodiet laimi, cīnoties par savu ģimeni!

Elīna Ģipsle

This entry was posted in Attiecības and tagged , . Bookmark the permalink.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *